2015 m. rugsėjo 16 d., trečiadienis

Plastikiniai langai ir garso izoliacija – kodėl tai svarbu?

Plastikinių langų garso izoliacija

Vienas iš plastikinių langų privalumų – patikima garso izoliacija. Netgi gyvenant prie itin triukšmingų vietų – gatvės, gamyklų, oro uosto, įmanoma susitvarkyti su garso izoliacija ir išvengti su dideliu triukšmu susijusių problemų. Tačiau apie viską iš pradžių.
Ar žinote, jog norint gerai išsimiegoti ir pailsėti, naktį neturėtų supti garsesnis nei 30 decibelų (dB) triukšmas? Tuo tarpu įvairūs tyrimai rodo, jog didmiesčiuose, tame tarpe ir Vilniuje, naktį tenka kęsti nuo 46 iki 68 dB, o dieną nuo 73 iki 81 dB triukšmą – daugiausia sukeliamą eismo dalyvių. Taigi, pietų pogulis tikrai nėra kokybiškas, o ir naktį triukšmas ne itin nurimsta, ypač šalia pagrindinių miesto gatvių.
Štai todėl plastikiniai langai Vilniuje vis dažniau yra pasirenkami atsižvelgiant į jų garso izoliacines savybes. Langai yra vienas labiausiai garsui laidžių objektų name, tad pasirinkus tinkamus langus galima iki minimumo sumažinti garso lygį. Specialistai pataria rinktis plastikinius langus, kurie būtų su skirtingo storio stiklais. Pasirinkus simetriškus, vienodo storio stiklo paketus, žemo dažnio garsas iš gatvės priverčia stiklus vibruoti ir garsas patenka į kambarius. To išvengti padeda plastikiniai langai su skirtingo storio stiklo paketais. Kitas variantas – laminuotas stiklas. Stiklo pakete turėtų būti bent vienas laminuotas stiklas. Tuomet sumažinamas į kambarį patenkančio garso lygis, taip pat laminuotas stiklas yra atsparus smūgiams bei kontroliuoja saulės energijos patekimą, pvz., vasarą saugo nuo kaitros.
Renkantis plastikinius langus reikia galvoti apie visumą, o ne vien langą kaip atskirą elementą. Pavyzdžiui, vėdinti kambarius dažnai pasirenkamos orlaidės, tačiau jos sumažina lango sandarumą ir automatiškai langas praranda savo garso izoliacines savybes. Jei prioritetas triukšmo iš išorės mažinimas, vėdinimui orlaidės netiks. Galima pasitarus su specialistais įrengti mikroventiliacijos sistemą,  pasirūpinti atskira vėdinimo sistema, ar reguliariai vėdinti kambarius trumpam atveriant  langus. Žinoma, gyvenant šalia triukšmingos ir nuolat dulkėse paskendusios gatvės, lango atvėrimas reiškia dulkių debesies įsileidimą į kambarį, tad atskira vėdinimo sistema daugeliu atveju būna patogesnė ir naudingesnė.

Bet kokiu atveju garso ignoruoti negalima. Pasirodo pernelyg didelis triukšmas yra viena iš priežasčių lemiančių sveikatos sutrikimus. Kuomet nuolat tenka kęsti didesnį nei 50 dB triukšmą, pradedamas jausti nuovargis, darosi sunku susikaupti, pasireiškia virškinimo sutrikimai, kraujagyslių ligos, sutrinka klausa bei vargina kitos ligos. Taigi apie plastikinius langus ir triukšmą kalbame ne be reikalo.  

2015 m. rugsėjo 8 d., antradienis

Bešviniai plastikiniai langai

Ką reiškia bešviniai langai?

Kalbant apie plastikinių langų pasirinkimą dažnai nuskamba frazė „bešviniai langai“. Dažniausiai frazė naudojama kaip argumentas, jog vienas langų profilis yra pranašesnis už kitą. Tad natūraliai kyla klausimas ką tai reiškia, kodėl švinas yra blogai ir kodėl turėtume rinktis langus be švino? Pasistengsime atsakyti į šios klausimus šiame straipsnyje.
Pirmieji pasirodę plastikiniai langai Vilniuje buvo su švinu kaip ir daugelis pirmųjų rinkoje pasirodžiusių plastikinių langų. Švinas buvo ir vis dar yra naudojamas langų gamybos procese, jis naudojamas kaip papildoma medžiaga profiliui sustiprinti. Medžiaga, kuri vadinama stabilizatoriumi, „užrakinama“ plastiko molekulėse ir į išorę nepatenka. Šiuo metu daugelis gamintojų renkasi kitas švino alternatyvas, dažniausiai cinko lydinį ar kalcį.
Švinas laikoma kenksminga medžiaga, prasilenkiančia su šiuo metu keliamais ekologijos standartais, tad pastarąjį dešimtmetį palaipsniui pereinama prie langų be švino gamybos. Tačiau nėra ko bijoti – plastikiniai langai, kurių gamyboje naudotas švinas nėra kenksmingi juos susimontavusiems namų šeimininkams, tad nereikia skubiai jų keisti.
Švinas iš tikrųjų kenksmingas tik tiems, kurie dirbo su juo gamybos procese. Be to, švino išgavimas, antrinis perdirbimas reikalauja itin daug energijos, švino gavybos ir apdirbimo pramonė yra viena didžiausių teršėjų Europoje. Būtent tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl populiarinami produktai be švino. Siekiant sustabdyti taršą, atsisakoma naudoti šviną įvairiose pramonės šakose. Ne išimtis ir langų gamyba.
Taigi, kitais žodžiais, kalbant ir reklamuojant bešvinius plastikinius langus, kurie nekenkia gamtai ir pirkėjui, kalbama ne apie tai, jog langai su švinu nunuodys juos susidėjusių namų gyventojus. Kalbama apie globalesnes problemas, taršos pasaulyje mažinimą mažais žingsneliais, net ir darant sprendimą kokius langus pasirinkti.
Kaip žinoti ar langai yra be švino? Iš pažiūros, palietus ar net pakramčius lango profilį nustatyti nepavyks. Tačiau visi bešviniai langai turi tą patvirtinančius sertifikatus, todėl jei jūs pasisakote už švarią ir saugią aplinką, prašykite pardavėjų sertifikato.

Kita vertus, Europoje galioja griežti kokybės reikalavimus apibrėžiantys įstatymai ir teisės aktai. Todėl neekologiškų, kenksmingų žmonėms langų paprasčiausiai nėra. Iš trečiųjų šalių, t.y. ne Europos Sąjungos narių įvežti nesertifikuotus, kokybės standartus neatitinkančius ir dėl to pigius profilius yra sudėtinga dėl uždarų ir kontroliuojamų sienų, be to, jų pardavimas legalioje rinkoje yra sunkiai įmanomas. Tad pirkdami Lietuvoje iš patikimų gamintojų ar pardavėjų įsigysite bešvinius ir kokybiškus plastikinius langus.